faculty transparent

אופקים – תכנית המצטיינות והמצטיינים של אוניברסיטת חיפה

הפקולטה למדעי הרוח I אוניברסיטת חיפה

haifa logo

Select your language

 

על תוכנית אופקים

מי אנחנו

תכנית "אופקים" היא תכנית המצטיינים של אוניברסיטת חיפה. לכל מחזור מתקבלים עד 15 סטודנטים וסטודנטיות בעלי נתונים אישיים יוצאי דופן, הזכאים למלגת לימודים מלאה. הלימודים בתוכנית מאפשרים להכיר את המרצים והקורסים הטובים ביותר שמוצעים באוניברסיטה, הם מעניקים חופש לעצב את תוכנית הלימודים, זאת יחד עם ליווי אישי, הקפדה על רמה אקדמית גבוהה במיוחד, והקניית כלים מחקריים רבים.

באופקים תכירו את הדיסציפלינות האקדמיות השונות, תטפחו כישורי כתיבה וניתוח יוצאי דופן, תרחיבו את אופקיכם, ותעמיקו את המחשבה הביקורתית ואת היצירתיות והסקרנות שלכםן.

התוכנית מכשירה את בוגריה להשתלבות באקדמיה, במסלולים מחקריים שונים, וכן מאפשרת להם להפוך למנהיגי דעה ועשייה מרכזיים בחברה הישראלית.

 

למה כדאי ללמוד באופקים?

יש לכם סקרנות אינטלקטואלית? אתם מרגישים שלימודים דו חוגיים רגילים מגבילים אתכם? מעוניינים להכיר מנעד רחב של תחומי ידע, להתוודע לחוד החנית המחקרית, ולהתפתח אינטלקטואלית ויצירתית? אופקים יכולה להתאים לכםן!

הלימודים מקנים ליווי אישי מסגל החוג, השתתפות בקורסים חדשנים שמעוצבים במיוחד עבור תלמידי התוכנית, חונכות מסטודנט בתוכנית אופקים משנה מתקדמת בתואר, עדיפות בקבלה לקורסים מכלל חוגי הלימוד באוניברסיטה, עדיפות בקבלה למעונות החדשים, השתתפות בסיורים לימודיים בארץ ובחו"ל, וכן חברות ב"מועדון הבוגרים" האקסקלוסיבי של התכנית עם סיום התואר.

ייחודה של תכנית המצטיינים באוניברסיטת בחיפה הוא בשילוב המנצח שבין מבנה לימודים מסודר לצד בחירה חופשית ועידוד הצטיינות אקדמית רב-תחומית. עבודת הגמר של התכנית דורשת מהתלמידים שילוב מקורי של מספר דיסציפלינות למחקר, ועקב כך רבות מעבודות אלו זוכות לפרסום בכתבי-עת מדעיים בארץ ובעולם. התכנית מצטיינת בהכנת תלמידיה לתארים מתקדמים, ורבים מהם אף ממשיכים למסלול ישיר לדוקטורט מיד לאחר סיום התואר הראשון.

הקבלה לתוכנית מקנה אוטומטית זכאות למלגת לימודים מלאה לכיסוי שכר הלימוד לאורך שלוש שנות לימודיו בתואר. המלגה מאפשרת לפנות זמן ומרץ ללימודים (קבלת המלגה לא סותרת קבלת מלגות אחרות).

בוגרי אופקים הממשיכים ללימודי תואר שני מחקרי באוניברסיטת חיפה זכאים למלגה בשווי 75% משכר הלימוד (במידה והרישום הוא בתוך שנה מסיום הלימודים).

 

אופקים ואוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה מובילה בקמפוס המגוון והרב תרבותי שלה, והיא מייצגת את רבדיה השונים של החברה הישראלית. בנוסף לכך, היא האוניברסיטה המובילה בישראל מבחינת כמות ורמת הפרסומים האקדמיים במדעי החברה והרוח (מדעי המדינה, פסיכולוגיה, פילוסופיה, היסטוריה וכו'). הפקולטה למשפטים בחיפה ובית הספר לחינוך הם מהמובילים בארץ, בית הספר למדעי הים ובית הספר לבריאות הציבור הם ייחודיים בארץ והמכון לארכיאולוגיה הוא מהגדולים והפעילים בישראל.

באוניברסיטה מלמדים וחוקרים כמה מן המרצים המובילים בישראל במדעי החברה, החינוך והרוח, משפטים, ומדעי החיים והם מושכים אליהם תלמידים לתארים מתקדמים מכל העולם. הסטודנטים של אופקים זוכים לטעום מכל ההצלחות הללו. הם חופשיים ללמוד בכל חוגי האוניברסיטה ואצל מיטב המרצים ולהנות מהקורסים הרבים המוצעים בקמפוסים השונים.

בנוסף, קורסי הליבה, שעוסקים בנושאים שונים כל שנה, הם ברמה גבוהה במיוחד והסביבה הלימודית שהם מציעים שונה ומיוחדת. כמות הגירויים האינטלקטואליים המוצעים בתכנית היא אין-סופית והרבגוניות והעושר שלה הם גולת הכותרת שבה - לא קיימת מסגרת זהה המאפשרת ללמוד ולהגיע לקשת כה רחבה של תחומים, נושאים וצורות חשיבה.

אוניברסיטת חיפה, המעודדת חשיבה מקורית ופתוחה, גישה רב-תרבותית וסובלנית, והצטיינות אקדמית ברמה גבוהה, היא המקום המושלם לקיומה של תכנית רב-תחומית מיוחדת שכזו והיא מעניקה בית חם לסטודנטים והסטודנטיות הסקרניים והיצרתיים שלומדים בתוכנית.

 

אופקים ושוק העבודה

מעל ל-70% מבוגרי התוכנית המשיכו לתארים מתקדמים בסיום לימודיהם, ורבים גם הלאה לקריירה אקדמאית בארץ ובעולם. בוגרי התוכנית מרצים באוניברסיטת חיפה, במכללת תל חי, ובמוסדות בחוץ לארץ.

היכולת לחשוב, לנתח ולבקר רעיונות והחלטות ברמה הגבוהה בביותר מעניקה לבוגרינו יתרון שלא ניתן לכמת במספרים. יחד עם זאת, ההצלחה מוכחת! מבין בוגרינו ישנם בכירים רבים גם במגזר הציבורי והפרטי, ממנכ"ל משרד התחבורה דרך סגן הרמטכ"ל, ממנכ"לי חברות היי-טק וכוח-אדם לפסיכולוגים, משפטנים, כתבי תקשורת וסופרים.

התכנית שומרת על קשר עם בוגריה באמצעות "מועדון בוגרים" ויוזמת אירועים ופלטפורמות בהם יוכלו ליצור קשר האחד עם השני. כנס הבוגרים נערך לציון 35 שנים לתכנית ובו הוצגו ההשגים הרבים של בוגריה. התכנית שואפת ללוות את בוגריה מרגע סיום התואר ולאורך הקריירה שלהם. בוגרי אופקים הםן קבוצה חדורת מוטיבציה, קבוצה של אינדיבידואלים מצטיינים במעשיהם, פיקחים, בעלי יכולת ללמוד ולהסתגל אשר מהווים נכס לכל ארגון, שם הם לוקחים יוזמה, מהווים חלק משמעותי בצוות וכן כמנהיגים בארגון.


רוצה להצטרף אלינו?
לפרטים ולהרשמה, שלח\י אלינו מייל לכתובת: yrosen@univ.haifa.ac.il
או התקשר\י: 04-8240909

פרוייקטים מחקריים

הפרויקט המחקרי המסכם הוא גולת הכותרת של שלוש השנים שלכם בתכנית. הוא נועד: לתרגל ולבחון את היכולות המחקריות שלכם ולאפשר לכם להציגן. לגרום לכם לנצל באופן מושכל את האפשרויות העומדות בפניכם לבחירת קורסים בתכנית. לאפשר לכם לרכז מאמץ לימודי עצמאי בנושא ממוקד שמעניין אתכם, ולשרת את תכניותיכם ללימודי המשך. 

באור הזרקורים